EĞİTİM MODELİMİZ

Eğitim Modelimiz

1900'lu yılların başında Maria Montessori, çocukların nelerden hoşlandığını, hangi oyunları oynarken daha mutlu olduklarını gözlemlere kayıt altına almaya başlar... Çocukların kendilerinin yönetebildiği etkinlikleri esas alır.

Reggio Emilia Felsefesi yine İtalyada, II. Dünya savaşı sonrasında, çocukları nasıl geleceğe hazırlayabiliriz arayışı ile yeni bir arayışına yönelmiş. Güçlü, dirençli, kuvvetli çocukların yetişebilmeleri için meraklarını çevreleri ve insanları tanıyarak tamamlamayacak bir sistemi geliştirmeye başlamış.

GEMS, güçlü ilişki kurabilme, deneyler yapma, bilinçli tanımlar üretebilme üzerine kurulduğu için, daha çok gurup çalışmalarına değer verir...

Scamper sistemi, daha çok duyusal, içsel gelişimler ile, olanı daha boyutlu düşünüp inceleyebilmek ve mutlaka konu hakkında sorular üretebilmek üzerine kurulmuştur.

ÇOCUK, HER DÖNEMİN DEĞERİ, HAZİNESİ, ULUSLARIN GELECEĞİ...

Tabii ki her devirde, psikologlar, eğitimciler, pedagoglar yan yana gelerek, bir çok çalışmalar yapmışlar ve bazı SEMPATİK ÖĞRENME olsada, bu konuda değişik metodlar üretmişler.

Bugün, dünyanın değişim ve gelişim hızına ulaşabilmek için, nerede ise, hemen herkes adeta bir USAIN BOLD olabilmek zorunda.

Girişimci, özgüvenli, korkmadan deneyen, bir mucit edası ile çekinmeden soran, rahat, cana yakın mutlaka farklı DNA sarmallarına sahip ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE ayak uydurabilmek için sonsuz bir arayışın, üretimin içine girmişiz bile... Aileler evlerde, bizler eğitim kurumlarında... En doğruya ulaşıp, en yaratıcı, çocuklar için faydalı programlar için, bizler hemen hepsinin ortak sentezinin yapılmasına inanıyoruz... Kolay değil, bu öğreti programları hayat geçtiğinden bu yana bir asırdan fazla geçmiş. Hepsine büyük SAYGI DUYARKEN, keyifli, mutlu, gülerek, eğlenerek, oyunlar oynayarak, dostluk kurarak, YAŞAMI TÜM BOYUTLARI ile hissederek bir öğreni için BİZLER, DCA BURADAYIZ...

Eğitim ile sanatın, spor ile bilimin, bilişimin tamamlanacağı , öğrenmenin, düşünmenin, sormanın, paylaşmanın, arkadaşlığın, SOSYAL OLABİLMENİN her gün daha da değer kazanacağı bir dünyanın ÇOCUKLARI İÇİN çalışıyoruz. Onların eğitime ilk adımları olan OKUL ÖNCESİ eğitiminin bitmeyen, bitmeyecek gelişimi için her gün çalışmak, istatistikler tutmak, yeni metodları ülkemiz eğitimcileri, tüm dünya katılımcıları ile çalışma guruplarında hep ileriye götürmek bizim EĞİTİM MODELİMİZİN tanımı aslında...

Programımızı uygularken, 'her çocuk farklı öğrenir' ilkesini kendimize rehber olarak tanımlıyoruz. Derslerimiz çoğunlukla alternatif, değişken yöntemler ile paylaşılıyor. Bir dersimizde, o konu kukla ile çalışılıyor ise, diğer dersimizde sinema sınıfımızda kısa belgesel izleyerek öğretiye ulaşabiliyorlar.

Önümüzdeki 2020-2021 sezonu için, Temmuz ayının ilk haftasında, şu anda sitemizde bulabileceğiniz yaz programının akışı gibi, bir yıllık program hazırlanmaya başlayacak. Öğretmenlerimiz, sanki çocuklarımıza anlatıyorlar gibi, birbirimize anlatarak derslerin provalarına başlayacaklar.

Pandemi döneminde, evlerinize kadar ulaştırdığımız kitaplarımız, yayınlarımız, oyun ve öğreti kartlarımız (flash cards) bizler için de çok faydalı bir tecrübe oluşturdu. Önümüzdeki eğitim yılının DCA imzalı yayınlarını hazırlamaya başladık bile.

Çocuklarımızın eğitime ilk adımları olan OKUL ÖNCESİ eğitiminin bitmeyen, bitmeyecek gelişimi için her gün çalışmak, istatistikler tutmak, yeni metodları ülkemiz eğitimcileri, tüm dünya katılımcıları ile çalışma guruplarında hep ileriye götürmek bizim EĞİTİM MODELİMİZİN tanımı aslında..

ANASAYFA GERİ DÖN ÖN KAYIT FORMU DCA AKADEMİK TAKVİM DCA DERS PROGRAMI DCA SPORT ACADEMY