GÜNÜN ASİSTİ

Kumdan Şatoların Vakti Geldi mi?Hepimiz için dışarıda olmak ve doğanın tadını çıkarmak fiziksel ve zihinsel sağlık açısından çok önemlidir.

Plajların açılması tabii ki güzel bir haber, ama biz insanlar virüsün nasıl bulaştığını hatırladıkları ve önlem almaya devam ettiğimiz sürece. Sahile gitmek bizi bu normallik duygusuna sürüklüyor, bazende çevrenizde insanlar hiçbir şey olmuyor gibi davranıyorlar...

Şu anda normale döndüğümüzü varsaymak çok gerçek dışı olacaktır. Daha ne aşı bulundu, ne de kesin tedavi argomanları... Bu nedenle bu virüs hala hastalığa ve ölüme neden olabiliyor... O zaman plajlar, tatil yöreleri açık ama kumdan şatolar, şezlonglarda güneş yağları, yani tam bir tatil tadına daha gelemediğimizi anlayabilmek gerek...

Evet, insanlar birbirlerinden uzak kaldıkları sürece, Connecticut, New Haven'daki Yale Medicine'de bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Dr. Joseph Vinetz dedi. Plaj gayet iyi, dışarıda egzersizler de çok iyi, ama plaj voleybolu, tavla partilerine gelmedik, gelmemeliyiz daha... Hiç hoşumuza gitmesede, kalabalıklardan uzak durmalıyız... Bu yazın, belki 1-2 tatilin mecburiyeti olacak bu davranışlar. Tabiiki zorlayıcı ama hem kendi, hem başkalarının sağlığı içinde destek verici.

Bizler, virüsün çok fazla hava sirkülasyonunun olduğu açık havada seyreltildiğini biliyoruz. Ayrıca, güneşten gelen ultraviyole ışık bu virüsü hızlı bir şekilde etkisiz hale getiriyor. Ancak, şiddetli COVID-19 formu (65 yaş üstü veya kronik sağlık sıkıntıları olan) için risk altında olan insanlar, fiziksel mesafeyi kontrol etmenin zor olabileceği bir plaja gitme hakkında iki kez düşünmelidir.

Semptomları olan herkes de evde kalmalı...

Tatile gidenler, SADECE KENDİ KİŞİSEL MALZEMELERİNİ, KENDİ KİŞİSEL TORBALARINDA SAKLAYARAK, KULLANMALI...

Hem tatil, hem kafayı boşaltıp dinlenme... Nasıl olacak hepsi yan yana... Bu tatili yakınlarımız ile, katılma nüfusunu bir hayli aşağıya çekip, güneşten denizden yararlanırken, kalabalıklardan kesinlikle uzak durarak... Kolay mı? Tabii ki değil... Sağlığımız, hepimizin geleceği için mümkün mü?

TABİİ Kİ EVET...