Ölüm Kavramı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?Ölüm Kavramı Nasıl Açıklanmalıdır?

Çocuklar okul öncesi dönemde (3-6 yaş) sık sık ölüm hakkında soru sorarlar ve ölümün nasıl bir şey olduğunu merak ederler. Bunun nedeni ölmüş bir hayvan görmeleri veya yetişkinlerden duymaları olabilir.

Çocuklar için çok soyut olan bu kavramın konuşulmasına fırsat vermek ve soruları doğal karşılamak gerekir.

Ölüm Kavramını Açıklarken Dikkat edilmesi Gerekenler

Ölüm kavramı çocuklar için çok soyut bir kavramdır. Okul öncesi dönemi çocukları gelişimleri gereği kavramları somutlaştırarak öğrenirler. Bu nedenle, basit ve sade bir dille ölüm kavramı anlatıldıktan sonra bir kitap okunabilir. Aynı zamanda örnek ve sembolik oyunlarla (mış gibi yapmak) desteklenebilir. Örneğin elektronik aletlerin pil veya şarj çalışabildiklerini fakat bizim bu şekilde yaşamadığımızı kalbimizin durabileceği hikayeleştirilerek anlatılabilir.

Ölümü hastalık veya yaşlılıkla ilişkilendirmeden canlıların yaşam süreci olduğunu ve bu süreninde bir gün bitebileceğini söylemek gerekir.

Ölüm sözcüğünün yerine başka bir sözcük koyulmamalı, uyudu, gitti gibi kelimelerle geçiştirilmemelidir.

Çocuklar yakınlarından birini kaybedince suçluluk ve öfke duygusuna kapılabilirler. Anne ve babalar bu durumda çocuğa sevgi ve ilgilerinin devam edeceğine dair güven vermelidir.

Aslında en önemli sorun çocukların kendilerinin ve anne babasının ne zaman öleceğini merak etmesidir. Bu nedenle anne babalar ölüm konusunu çocuklarına anlatırken uzun yıllar beraber olmak istediklerini ve yanlarında olduklarını hatırlatmaları gerekir.

Çocuklar için Bilinçli Farkındalık

Çocuklardan "ölen kişi nereye gidiyor?" sorusu duyduğumuzda, ölen birinin henüz hiç geri gelmediğini bu nedenle oradaki ha yatı kimsenin bilmediğini söylemeliyiz. "Cennete gider, orada çok mutlu olur" gibi özendirici veya tam tersi korkunç ifadelerden uzak durulmalıdır.

Kitap Önerisi: Elveda Bay Muffin